"УНІВЕРСІТЭТ РАМЕСНІКАЎ" запрашае!

Нацыянальны Полацкі гісторыка-культурны музей-запаведнік запрашае работнікаў раённых устаноў культуры і жыхароў горада падаць заяўку на бясплатнае тыднёвае адукацыйнае мерапрыемства «УНІВЕРСІТЭТ РАМЕСНІКАЎ», які будзе арганізаваны з 26 кастрычніка па 1 лістапада 2020 г. у Полацку.

Да ўдзелу запрашаюцца дзеці (12+), моладзь і дарослыя, зацікаўленыя ў навучанні традыцыйным рамёствам непасрэдна ў рамеснікаў Полаччыны, а таксама ў вывучэнні этнаграфічнай спадчыны краю. Полаччына будзе прадстаўлена 21-м удзельнікам. Запланаваныя сустрэчы з майстрамі, майстар-класы і лекцыі, дзякуючы якім вы зможаце пазнаёміцца ​​з рэгіянальнымі народнымі традыцыямі. Падайце заяўку на ўдзел ва "ўніверсітэце" па 24 кастрычніка 2020 г., даслаўшы яе на адрас tkach.polotsk@museum.by або па тэлефоне +375 214 46 30 41.

«УНІВЕРСІТЭТ РАМЕСНІКАЎ» арганізаваны Нацыянальным Полацкім гісторыка-культурным музеем-запаведнікам у супрацоўніцтве з Даўгаўпілскім абласным упраўленнем культуры і Навукова-даследчай культурнай установай «Браслаўскае раённае музейнае аб'яднанне» ў рамках праекта ENI-LLB-1-216 «Даследаванне, захаванне і перадача навыкаў наступнаму пакаленню».

Праект з'яўляецца часткай Праграмы памежнага супрацоўніцтва Латвіі, Літвы і Беларусі ў рамках Еўрапейскага інструмента суседства на 2014-2020 гг. Ён фінансуецца Еўрапейскім Саюзам.

Мэтай праекта з'яўляецца вывучэнне і захаванне традыцыйных рамесных навыкаў жыхароў даліны Дзвіна / Даўгава і перадача іх наступнаму пакаленню з дапамогай праграм музейнага адукацыі, творчых майстэрняў, выстаў, а таксама інавацыйных метадаў навучання, заснаваных на непасрэдных зносінах з мясцовымі майстрамі.

Гэта публікацыя была падрыхтавана пры фінансавай падтрымцы Еўрапейскага Саюза. Яе змест з'яўляецца выключнай адказнасцю Навукова-даследчай і асветніцкай установы культуры «Нацыянальны Полацкі гісторыка-культурны музей-запаведнік» і не з'яўляецца адлюстраваннем афіцыйнай пазіцыі Еўрапейскага Саюза.

# Latvialithuaniabelarus # lvltby